Blog
Kilka słów o wagach zbiornikowych
Wagi zbiornikowe są jednym z wielu niezbędnych sprzętów na wyposażeniu nowoczesnych przedsiębiorstw. Ich zadaniem jest ważenie materiałów sypkich i płynnych, które przechowywane są w zbiornikach magazynowych, chociaż często korzysta się z nich do mierzenia ilości składników w mieszalnikach i reaktorach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Wagi samochodowe w praktyce
Samochody waży się z bardzo wielu powodów, przy czym bardzo często chodzi o zmierzenie masy nie tyle samego pojazdu, ile przewożonego za jego pomocą ładunku. Aby móc szybko i łatwo tego dokonać, wykorzystuje się specjalne urządzenia, zwane wagami samochodowymi. Znajdują one zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu, ale najczęściej wykorzystuje się je w logistyce, podczas transportu różnorodnych towarów. Mają również bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ pomagają w zapobieganiu poruszaniu się nimi przeładowanych pojazdów.
Wagi zbiornikowe. Charakterystyka
Działalność produkcyjna, rolnicza lub handlowa prowadzona na większą skalę wymaga korzystania z urządzeń, które umożliwią precyzyjne odmierzanie większych partii towaru. Konieczność ta występuje także w przypadku materiałów, których charakterystyka nie pozwala na użycie tradycyjnych rozwiązań. W przypadku substancji sypkich lub cieczy sposobem na kontrolowanie masy jest użycie wag zbiornikowych. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, gdzie się używa takich urządzeń oraz na czym polega ich działanie.
Jak działają wagi platformowe?
Czy wyobrażacie sobie świat bez urządzeń pomiarowych takich jak waga? Zapewne każdy z nas myśli o codziennym życiu, gdzie na takich wagach ważymy zazwyczaj masę swojego ciała lub ulubione cukierki w pobliskim sklepie. Jednak świat wypełniony jest wagami, które potrafią być dokładne do setnych grama, ale są też takie, dla których kilkaset ton to żaden wyczyn. Dzisiejszym tematem są wagi platformowe.
Cechy wag laboratoryjnych
Działania, które wymagają bardzo dużej dokładności, zazwyczaj wiążą się też z adekwatnym ryzykiem i odpowiedzialnością. Wiedzą o tym zwłaszcza farmaceuci, którzy, na co dzień odmierzają dawki leków. Niewielka pomyłka może sprawić, że lekarstwo nie będzie działać lub stanie się niebezpieczną dla zdrowia trucizną. Ta sama substancja w zależności od stężenia może przynieść dwa zupełnie odmienne efekty. Liczy się więc precyzja i to taka, która wykracza poza możliwości ludzkiego oka. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt, wykorzystywane są nowoczesne narzędzia, takie jak wagi laboratoryjne. Czym one są? Co je charakteryzuje? I jakie mają parametry? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Zastosowanie wag hakowych
Człowiek już od wieków konstruuje wagi, by być w stanie określić ciężar różnych przedmiotów. Każdy kolejny model wiązał się z nowymi rozwiązaniami, które pozwalały ważyć szybciej, dokładniej i na coraz większą skalę. Wagi dostępne obecnie dają wiarygodne pomiary, które możemy poddawać dalszej analizie zależnej od profilu naszej działalności. W wielu miejscach szczególnie mocno rozpowszechnione stały się wagi hakowe. Czym się charakteryzują? I gdzie dokładnie warto je wykorzystać? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.
Odpowiedni dobór czujników do rodzaju wagi i rola jaką mają spełniać
Waga to urządzenie, które posiada wiele wariantów, a co za tym idzie znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Spotkamy więc urządzenia o niewielkich rozmiarach i doskonałej dokładności, albo przeciwnie - wagi przemysłowe, służące do określania ciężaru ogromnych partii materiału. Jednak aby waga działała zgodnie z założeniem i wskazywała zgodny z prawdą wynik, niezbędna jest odpowiednia konstrukcja, wykonana z dobrze dobranych elementów. Jedną z najważniejszych części jest czujnik.
Kiedy waga wymaga legalizacji?
Wagi to urządzenia powszechnie wykorzystywane w handlu, medycynie, przemyśle oraz na użytek domowy. Nie wyobrażamy sobie bez nich codziennych zakupów, ale też gotowania oraz pieczenia ciast. Urządzenia przeznaczone do użytku domowego nie muszą charakteryzować się wskazywaniem wartości z dokładnością co do miligrama. Nie potrzeba legalizacji również wszędzie tam, gdzie ważenie jest jedynie wewnątrzzakładową kontrolą wagi produktu na własne potrzeby, np. w celach informacyjnych/statystycznych ile danego składnika produktu jest zużywane w procesie produkcji. Są jednak takie miejsca, gdzie oczekujemy od nich absolutnej precyzji oraz niezawodności.